Planika maginja

        Područje na kojem raste planika je atlantsko područje zapadne Europe, Sredozemlje, Dalmacija i Istra. Planika maginja (Arbutus Unedo L.), sinonimi Jagodičnica, Jagodnjak, Planičac je zimzelena biljka. Uzgajamo je kao grm ili manje drvo, a spada u vrlo cijenjene ukrasne biljke. Listovi su joj dugi 6 – 9 cm, usko jajoliki i 2 – 3 cm široki, na 3 – 10 mm dugoj peteljci.

        Plodovi planike – maginje su okrugli, debljine oko 2 cm, narančasto – crveni, a crvenkasta kora im je bradavičasta, točkasta slična vrtnoj jagodi ili kori na plodu Liči - ja. Plodovi dozorijevaju u listopadu, kada počinju mijenjati boju iz zelene u žutu, narančastu i žarko crvenu. Taj se proces odvija postupno, tako da se plodovi počinju bojiti u različito vrijeme.

       U isto vrijeme postupno počinje i cvat, pa se iz bijelih grozdova razvijaju cvjetovi slični vrijesu koji su zanimljivi za kukce, posebice pčele, koji ga veselo oblijeću, jer u to doba nema cvijeća koje daje med. Kod planike je vrlo zanimljivo da ima istovremeno zrijuće plodove i bijele cvjetove, koji će se u razdoblju od jedne godine oblikovati u zrele plodove. Crveni zreli polodovi su ukusni i sadrže veliku količinu vitamina C, mogu se jesti ušečereni, a kada su već mekani, sadrže i izvjesnu količinu alkohola, stoga uživanje veće količine takvih plodova može prouzročiti i laganu opijenost. Stoga ih preporučam za izradu likera, šerbeta i marmelade.


        U kozmetici se plodovi planike upotrebljavaju kao dodatak kremi za njegu lica (omogućuje jednakomjerno tamnjenje kože), jer sprečava nastajanje smeđih pjega na obrazima. Krema je preporučljiva protiv starenja kože, raznih izraslina, nejednakomjerne puti, pjega nastalih od izlaganja suncu, hormonskih poremećaja i sl.


        Mi u Krškoj Vasi pored Brežica imamo sadnice posađene u većim posudama, koje prije jake zime sklanjamo u zavjetrinu.

        Glede vrste tla, biljka nije zahtjevna. Djelomično vapnenasta tla ne pričinjaju joj poteškoće, no bolje uspijeva u djelomično kiselim ili šumskim tlima, s puno lišća i humusa u sadnoj jami. U uzgoju planike nema poteškoća, sušu podnosi vrlo dobro, a prskanje nije potrebno. Stoga je pogodna i kao ukrasna i kao voćna biljka.

  • slika 1 - Plodovi postupno dozrijevaju i počinje cvatnja
  • slika 2 - Plodovi planike kasno u jesen
  • slika 3 - Kasna jesen - plodovi i cvjetovi
  • slika 4 - Plodovi dozrijevaju i otvaraju se cvjetovi

        Kod nas možete dobiti sadnice planike - maginje (Arbutus Unedo), te razgledati biljke u bilo kojem stadiju vegetacije. Sve dodatne informacije možete pronaći u Brežicama (Slovenija) u tvrtki Rast. 

Anton  Baznik 
Tvrtka "Rast"
Krška vas kraj Brežica
telefon: + 386-7-49-59-344
mobitel: +386-31-678-217
E – mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.