Obavijesti 2016.
- Održiva uporaba pesticida - Obavijesti o tečajevima (Savjetodavna služba) >>
KRIŽEVCI - Ovaj se vikend 40. put u Križevcima održalo križevačko Spravišće, a zahvaljujući lijepom vremenu, trodnevnu je manifestaciju posjetilo nekoliko tisuća ljudi.
Kako se fešta i pije "po križevečki" među prvima je iskušao 70-godišnji Mađar Denes Palsi, predsjednik Udruge vinara Zalske županije koji je na uvodnoj spelanciji nazvanoj "Kako su nastali križevački štatuti" na eks ispraznio litreni bilikum s križevačkom graševinom.
No, kako je tradicionalna križevačka manifestacija utemeljena na legendi o pomirbi križevačkih purgera i šljivara i čuvenim križevačkim štatutima, ceremonijal-meštri - varoški sudec, kalnički kaštelan, fiškuši i ostala svita - uputili su mađarskog gosta kako prema regulama štatuta piti i dalje se ugodno zabavljati a da "vunbaciteli" nemaju posla.
Takvu je poduku u nedjelju već na željezničkom kolodvoru dobilo i 500-tinjak Zagrepčana koji su specijalnim turističkim vlakom Križevački purger došli u posjet Spravišću.
Već prema običaju, uz spelancije, svađe i pomirbe purgera i šljivara, koje su ove godine uz ponovno vraćanje lika Petrice Kerempuha i uvođenjem novog lika crne kraljice izvedene u režiji redatelja Dražena Ferenčine, jedno od središnjeg događanja Spravišća bila je "Izložba vina Križevačkih goric".
Šampionom izložbe proglašena je graševina Križevčanina Dragutina Kamenjaka, a komisija je pod predsjedanjem Gerharda Schuberta za gradonačelnikovo vino zbog malih količina proglasila dva vina.
To su vina Mladena Bertića iz Pražinca i Križevčana Ivana Šafrana. No, uz hektolitar vina i 60-ak različitih kulturno-zabavnih programa, Križevčani su svojim gostima po povoljnim cijenama ponudili i brojne gastronomske delicije, među kojima je tradicionalno bio i vol s ražnja, čije je ukusno meso ovaj put prodano kako bi se za učenike škole s posebnim potrebama kupio kombi.
U spremanju delicija prvi se put natjecalo u sklopu nedjeljnog programa "Kušališta križevačkih gušti" koje je vodio uvijek vrckasti Davor Dretar Drele, a križevačkim je štruklima, pak, u nedjelju prije podne bila posvećena štrukljada.
Stojanka Lesički
Jutarnji list
10.06.2007
KRIŽEVCI - Najveća martinska fešta u Koprivničko-križevačkoj županiji, uz čak sedam martinskih biskupa i nekoliko njihovih pripravnika, bit će prekosutra u gradu Križevačkih štatuta.
Prema riječima Zdravka Mihevca, predsjednika Županijske turističke zajednice, to je prvi put u Hrvatskoj da krštenju mošta na jednom mjestu prisustvuje toliki broj biskupa.
- Novi turistički proizvod Županije osmišljen je na inicijativu Željka Kožarića-Mrvice, Martina malokostanjskog, a s ciljem da se na novi način prezentira kultura pijenja sjeverozapadne Hrvatske, najviše prepoznata po Križevačkim štatutima - rekao je Mihevc. Dometnuo je da će ceremoniju uz Kožarića voditi i Zoran Homen - Martin svekriževečki, Krešimir Blažek - Martin koprivničko-draganovečki, Branko Sobota - Martin kalnovečko-kloštarski, Josip Petras - Martin novingradsko-komarnički, Petrina Topljak - Martin đurđevečki, te Darko Korošec - Martin od Sv. Vida. Kroz šaljivu prezentaciju biskupi će posjetitelje upoznati i s koprivničkim i drugim regulama krštenja mošta, a jedna od zanimljivosti bit će i izbor velikog meštra ceremonijala. Meštra će birati biskupska konklava, a bijeli i crni dim zamijenit će vino.
Izabrani meštar dobit će certifikat da je upravo on kroz iduću godinu glavni županijski martinski biskup, a meštar bi imao pravo unapređivati pripravnike u nove martinske biskupe.
Manifestacija bi trebala početi već u 10 ujutro, nastavit će se na Županijskom obrtničkom sajmu, gdje bi svih sedam biskupa kratku "spelanciju" trebali izvesti iza 17.30 sati. Oko 18.45 sati svi biskupi u kočijama uputiti u etno kuću križevačkog Muzeja na prijem kod gradonačelnika Branka Hrga, a glavna ceremonija bit će od 20 sati u hotelu Kalnik.
Stojanka Lesički
Jutarnji list
08.11.2006.
KRIŽEVCI - U križevačkom kraju nema još ni jednog domaćinstva koje se bavi seoskim turizmom, no prvo takvo niče na bivšem seoskom smetištu blizu jezera Čabraji.
- Nažalost, na ovim prekrasnim livadama malo udaljenim od sela donedavno je bilo odlagalište starih strojeva za pranje rublja i raznog drugog otpada. Kada smo kupili to zemljište i počeli ga čistiti odlučivši da ćemo se tu baviti seoskim turizmom, u selu su nam se podsmjehivali - rekli su nam supružnici Rakić. Iako suprug Boško ima geodetsku tvrtku, a Katica se brine o domaćinstvu i 14 krava i 10-ak junadi, odlučili su pokušati i sa seoskim turizmom.
- Kada smo čuli da se u Križavcima pokreće projekt seoskog turizma, pomislili smo da bi to možda bilo bolje rješenje za plasman naših sireva nego odlazak na tržnicu u Zagreb, što supruga čini već 17 godina i svi hvale njene sireve koje na Trešnjevačkom placu rasproda za samo sat-dva. No, osim sireva gostima planiramo spremati i druga jela, ponajviše od proizvoda s našeg imanja - rekao je Rakić, pokazujući nam već potpuno uređenu drvenu kućicu, dodavši da je u tijeku nabava još jedne.
Pri kraju je uređenje štaglja namijenjenog za ručkove većeg broja gostiju, dok se u susjedstvu štaglja uređuje kuća s dva apartmana za goste. Sve nastoje urediti u tradicionalnom stilu pa koriste staru ciglu, nabavljaju stari namještaj i različite predmete iz starine, a niz ideja za uređenje dobili su posjećujući imanja koja se bave seoskim turizmom u Sloveniji i Međimurju.
- Uz kuću i štagalj uređujemo i jezero, a već je sagrađen i obor gdje će posjetitelji moći jahati na konju dok je u tijeku nabava jelena lopatara - kaže Katica, dometnuvši kako je faza uređenja daleko jednostavnija nego sama priprema dokumentacije.
- Nekoliko mjeseci izgubili smo na ishođenje različitih papira, a više od šest mjeseci na dobivanje kredita jer nas je jedna banka pošteno zavlačila tražeći na kraju da uz svu svoju imovinu i buduće imanje damo za jamstvo, zbog čega smo odustali i podigli kredit u drugoj banci. Puno je papirologije trebalo i za ishodovanje bespovratnih potpora koje smo dobili od Grada, a ove godine uz još samo jedno domaćinstvo iz naše županije dobili smo i potporu Ministarstva turizma čija nas je predstavnica nedavno i posjetila - rekla nam je gospođa Rakić, dodavši kako su im oko ishođenja dokumentacije puno pomogli u križevačkom Poduzetničkom centru.
Obitelj Rakić računa da će do proljeća potpuno urediti imanje i početi primati prve goste koji vole uživati u ukusnoj domaćoj hrani i prirodi i možda, ako budu željeli, sudjelovati i u uobičajenim poslovima u seoskom domaćinstvu.
Stojanka Lesički
Jutarnji list
27.09.2006
KRIŽEVCI - Iako su mali proizvođači sira i vrhnja, obiteljsko gospodarstvo Josipa Šantića iz Miholca u općini Sv. Petar Orehovec, dobitnik nekoliko medalja za kvalitetu na drugoj županijskoj izložbi sira te vlasnici prve i za sada jedine registrirane male sirane u Koprivničko-križevačkoj županiji, ne boje su ulaska Hrvatske u Europsku Uniju.
- U svojoj sirani po tradicionalnoj recepturi proizvodimo sireve i vrhnje poštujući sve higijenske standarde. Naši sirevi redovito idu na analizu kvalitete i koliko smo doznali, u slučaju ulaska u EU, možda bismo trebali samo manje nadopune, poput vakumiranja sireva, što naše tržište za sada ne traži - rekao nam je Josipov sin Ivica, koji je u podjeli obiteljskog posla zajedno s ocem zadužen za prijevoz i prodaju sira.
Nakon što su osam godina sireve i vrhnje za tržište proizvodili potpuno tradicionalno, čekajući da se mlijeko ukiseli u velikim staklenkama, prije šest godina u selo su došli stručnjaci iz križevačke Srednje gospodarske škole i Nizozemske.
- Oni su samo banuli u selo nudeći siranu kapaciteta 300 litara. I jedino smo se mi u selu odlučili prihvatiti ponudu i kupili smo od Nizozemaca opremu vrijednu 28 tisuća njemačkih maraka, s tim da su nas oni uputili i u proizvodnju sira gaude. Potom je uslijedilo uređenje prostora i procedura registracije. Ali, sada nam nije žao, iako smo u međuvremenu odustali od hranjenja vlastitih krava i sada otkupljujemo mlijeko - kaže Ivica.
Dodao je da sada imaju siranu kapaciteta 1000 litara i proizvode čak 10 vrsta različitih sireva i sirnih namaza.
Stojanka Lesički
Jutarnji list
16.10.2006